Entertainment

2021 Critics Alternative Awards Winners Record


With the 2021 awards season is in full swing, the twenty sixth annual Critics Alternative Awards will honor one of the best and brightest in each movie and tv on Sunday.

This 12 months’s ceremony is an in-person/digital hybrid present, with host Taye Diggs and a few of the presenters filming from a stage in Los Angeles, whereas nominees seem remotely from numerous places all over the world (like Emmy and Golden Globe nominees).

Netflix obtained 46 movie nominations, and mixed with the 26 TV nods introduced final month, the streamer’s complete involves 72 — probably the most for any studio or community. A24 was the second-most nominated movie studio with 14, and Amazon Studios was shut behind with 13. Throughout movie and TV, HBO was the second-most nominated with 24, and Amazon Studios garnered 18 in complete.

“Mank,” an examination of “Citizen Kane” co-writer Herman Mankiewicz, led the sector with 12 nominations, together with finest image, director, actor for Gary Oldman and supporting actress for Amanda Seyfried. “The Crown” and “Ozark” led the TV discipline with six noms every.

See the complete nominees and winners checklist beneath, which can be up to date in the course of the present.

Finest Supporting Actor: Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
Finest Supporting Actress: Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Finest Supporting Actress in a Drama Collection: Gillian Anderson, “The Crown” (Netflix)
Finest Supporting Actor in a Drama Collection: Michael Ok. Williams, “Lovecraft Nation” (HBO)
Finest Supporting Actor in a Film Made for Tv or Restricted Collection: Donald Sutherland, “The Undoing” (HBO)
Finest Supporting Actress in a Film Made for Tv or Restricted Collection: Uzo Aduba, “Mrs. America” (FX)
Finest Younger Actor or Actress: Alan S. Kim, “Minari” (A24)
Finest Actor in a Drama Collection: Josh O’Connor, “The Crown” (Netflix)
Finest Actress in a Drama Collection: Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
Finest Actress in a Film Made for Tv or Restricted Collection: Anya Taylor-Pleasure – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Finest Actor in a Film Made for Tv or Restricted Collection: John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video)
Finest Comedy: “Palm Springs” (Hulu/Neon)
Finest Comedy Particular: “Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix) & “Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
Finest Performing Ensemble: “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Finest Supporting Actor in a Comedy Collection: Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Finest Supporting Actress in a Comedy Collection: Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Finest Actor in a Comedy Collection: Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Finest Actress in a Comedy Collection: Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Finest Comedy Collection: “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Finest Drama Collection: “The Crown” (Netflix)
Finest Discuss Present: “Late Evening with Seth Meyers” (NBC)
Finest Restricted Collection: “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Finest Quick-Type Collection:
Finest Music:
Finest: Director
Finest Cinematography:
Finest Movie Modifying:
Finest Visible Results:
Finest Hair and Make-up:
Finest Costume Design:
Finest Authentic Screenplay:
Finest Tailored Screenplay:
Finest International Language Movie:
Finest Authentic Rating:
Finest Actress:
Finest Image:


FILM:

Finest Image

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Information of the World” (Common Photos)
“Nomadland” (Searchlight Photos)
“One Evening in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Younger Lady” (Focus Options)
“Sound of Metallic” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Finest Director

Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
Emerald Fennell, “Promising Younger Lady” (Focus Options)
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King, “One Evening in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Photos)

Finest Actor

Ben Affleck, “The Approach Again” (Warner Bros)
Riz Ahmed, “Sound of Metallic” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix)
Tom Hanks, “Information of the World” (Common Photos)
Anthony Hopkins, “The Father” (Sony Photos Classics)
Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman, “Mank” (Netflix)
Steven Yeun, “Minari” (A24)

Finest Actress

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix)
Andra Day, “The US vs. Billie Vacation” (Hulu)
Sidney Flanigan, “By no means Not often Typically At all times” (Focus Options)
Vanessa Kirby, “Items of a Lady” (Netflix)
Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Photos)
Carey Mulligan, “Promising Younger Lady” (Focus Options)
Zendaya, “Malcolm & Marie” (Netflix)

Finest Supporting Actor

Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) – WINNER
Invoice Murray, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus)
Leslie Odom Jr., “One Evening in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci, “Sound of Metallic” (Amazon Studios)

Finest Supporting Actress

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) – WINNER
Ellen Burstyn, “Items of a Lady” (Netflix)
Glenn Shut, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman, “The Father” (Sony Photos Classics)
Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)

Finest Younger Actor/Actress

Ryder Allen, “Palmer” (Apple TV Plus)
Ibrahima Gueye, “The Life Forward” (Netflix)
Alan Kim, “Minari” (A24) – WINNER
Talia Ryder, “By no means Not often Typically At all times” (Focus Options)
Caoilinn Springall, “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel, “Information of the World” (Common Photos)

Finest Performing Ensemble

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Evening in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – WINNER

Finest Authentic Screenplay

“Mank” (Netflix) – Jack Fincher
“Minari” (A24) – Lee Isaac Chung
“By no means Not often Typically At all times” (Focus Options) – Eliza Hittman
“Promising Younger Lady” (Focus Options) – Emerald Fennell
“Sound of Metallic” (Amazon Studios) – Darius Marder, Abraham Marder
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

Finest Tailored Screenplay

“The Father” (Sony Photos Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller
“First Cow” (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson
“Information of the World” (Common Photos) – Luke Davies, Paul Greengrass
“Nomadland” (Searchlight Photos) – Chloé Zhao
“One Evening in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

Finest Manufacturing Design

“Emma” (Focus Options) – Kave Quinn, Stella Fox
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
“Mank” (Netflix) – Donald Graham Burt, Jan Pascale
“Information of the World” (Common Photos) – David Crank, Elizabeth Keenan
“The Private Historical past of David Copperfield” (Searchlight Photos) – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
“Tenet” (Warner Bros) – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Finest Cinematography

“Da 5 Bloods” (Netflix) – Newton Thomas Sigel
“First Cow” (A24) – Christopher Blauvelt
“Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
“Minari” (A24) – Lachlan Milne
“Information of the World” (Common Photos) – Dariusz Wolski
“Nomadland” (Searchlight Photos) – Joshua James Richards
“Tenet” (Warner Bros) – Hoyte Van Hoytema

Finest Costume Design

“Emma” (Focus Options) – Alexandra Byrne
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix) – Ann Roth
“Mank” (Netflix) – Trish Summerville
“Mulan” (Walt Disney Photos) – Bina Daigeler
“The Private Historical past of David Copperfield” (Searchlight Photos) – Suzie Harman, Robert Worley
“Promising Younger Lady” (Focus Options) – Nancy Steiner

Finest Modifying

“The Father” (Sony Photos Classics) – Yorgos Lamprinos
“Mank” (Netflix) – Kirk Baxter
“Nomadland” (Searchlight Photos) – Chloé Zhao
“Sound of Metallic” (Amazon Studios) – Mikkel E.G. Nielsen
“Tenet” (Warner Bros) – Jennifer Lame
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten

Finest Hair and Make-up

“Emma” (Focus Options)
“Hillbilly Elegy” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Backside” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Promising Younger Lady” (Focus Options)
“The US vs. Billie Vacation” (Hulu)

Finest Visible Results

“Greyhound” (Apple TV Plus)
“The Invisible Man” (Common Photos)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Walt Disney Photos)
“Tenet” (Warner Bros)
“Marvel Lady 1984” (Warner Bros)

Finest Rating

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari” (A24) – Emile Mosseri
“Information of the World” (Common Photos) – James Newton Howard
“Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross
“Tenet” (Warner Bros) – Ludwig Göransson

Finest Music

“Eurovision Music Contest: The Story of Hearth Saga” (Netflix) – “Husavik (My Dwelling City)”
“The Life Forward” (Netflix) – “Io Si (Seen)”
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) – “Struggle for You”
“One Evening in Miami” (Amazon Studios) – “Converse Now”
“The Outpost” (Hen Soup for the Soul Leisure) – “All people Cries”
“The US vs. Billie Vacation” (Hulu) – “Tigress & Tweed”

Finest International Language Movie

“One other Spherical” (Samuel Goldwyn Movies)
“Collective” (Magnolia Photos)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Forward” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Two Of Us” (Magnolia Photos)

Finest Comedy

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“The Forty-Yr-Previous Model” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Common Photos)
“On the Rocks” (A24/Apple TV+)
“Palm Springs” (Hulu/NEON) – WINNER
“The Promenade” (Netflix)

TELEVISION:

Finest Drama Collection

“Higher Name Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix) – WINNER
“The Good Struggle” (CBS All Entry)
“Lovecraft Nation” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

Finest Actor in a Drama Collection

Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling Ok. Brown – “This Is Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Nation” (HBO)
Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Bob Odenkirk – “Higher Name Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

Finest Actress in a Drama Collection

Christine Baranski – “The Good Struggle” (CBS All Entry)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Emma Corrin – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Nation” (HBO)

Finest Supporting Actor in a Drama Collection

Jonathan Banks – “Higher Name Saul” (AMC)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
Michael Ok. Williams – “Lovecraft Nation” (HBO) – WINNER

Finest Supporting Actress in a Drama Collection

Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix) – WINNER
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Nation” (HBO)
Rhea Seehorn – “Higher Name Saul” (AMC)

Finest Comedy Collection

“Higher Issues” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mother” (CBS)
“Pen15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop TV)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER
“What We Do within the Shadows” (FX)

Finest Actor in a Comedy Collection

Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do within the Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Nice” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

Finest Actress in a Comedy Collection

Pamela Adlon – “Higher Issues” (FX)
Christina Applegate – “Lifeless to Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do within the Shadows” (FX)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop TV) – WINNER
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Finest Supporting Actor in a Comedy Collection

William Fichtner – “Mother” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do within the Shadows” (FX)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV) – WINNER
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do within the Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

Finest Supporting Actress in a Comedy Collection

Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop TV)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mother” (CBS)
Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus) – WINNER

Finest Restricted Collection

“I Might Destroy You” (HBO)
“Mrs. America” (FX)
“Regular Individuals” (Hulu)
“The Plot In opposition to America” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix) – WINNER
“Small Axe” (Amazon Studios)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

TV Film

“Dangerous Schooling” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Girls of Gospel” (Lifetime)
“Hamilton” (Disney Plus)
“Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)
“What the Structure Means to Me” (Amazon Prime Video)

Finest Actor in a Restricted Collection or TV Film

John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video) – WINNER
Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
Paul Mescal – “Regular Individuals” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know This A lot is True” (HBO)
Morgan Spector – “The Plot In opposition to America” (HBO)

Finest Actress in a Restricted Collection or TV Film

Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
Michaela Coel – “I Might Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Regular Individuals” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
Anya Taylor-Pleasure – “The Queen’s Gambit” (Netflix) – WINNER
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

Finest Supporting Actor in a Restricted Collection or TV Film

Daveed Diggs – “The Good Lord Chicken” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Chicken” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO) – WINNER
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Plot In opposition to America” (HBO)

Finest Supporting Actress in a Restricted Collection or TV Film

Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX) – WINNER
Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
Winona Ryder – “The Plot In opposition to America” (HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

Finest Discuss Present

“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Present” (Syndicated)
“Late Evening with Seth Meyers” (NBC)
“The Late Present with Stephen Colbert” (CBS)
“Pink Desk Discuss” (Fb Watch)

Finest Comedy Particular

“Fortune Feimster: Candy & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)
“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix) – WINNER *TIE*
“Marc Maron: Finish Occasions Enjoyable” (Netflix)
“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix) – WINNER *TIE*
“Patton Oswalt: I Love Every thing” (Netflix)

Finest Quick Type Collection

“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)
“Higher Name Saul: Ethics Coaching with Kim Wexler” (AMC)
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre$h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the Information” (CBS All Entry)

Clayton Davis is a voting member of the Critics Alternative Affiliation for each movie and tv.

2021 Academy Awards Predictions





Source link

Related Articles

Back to top button